آزمون های دوره ای علوم پایه ی هفتم دبستان

0 دانشجو ثبت نام کرد

  درسنامه ی علوم پایه ی هفتم ابتدایی

  ۱) فنا وری تبدیل علم به عمل است .

  ۲) هر جسمی از ماده تشکیل شده است . که ماده هم جرم و هم حجم دارد . جرم یک جسم را با یکای کیلو گرم یا با گرم اندازه می گیرند . و جرم جسم به وسیله ی ترازو اندازه گیری می شود .

   ۳) هر ترازویی مناسب جسمی خاص است . یعنی ترازو ها دقت اندازه گیری دارند . مثلا : وزن یک خودکار را با ترازویی که مخصوص اندازه گیری وزن پرتقال است نمی توان اندازه گیری کرد .

   ۴) وزن جسم برابر با نیروی گرانشی ( جاذبه ای ) است . که از طرف زمین به جسم وارد می شود . و جسم را به طرف زمین می کشد . وزن جسم را توسط نیرو سنج اندازه گیری می کنند . ۵) مقدار کشیدگی فنر داخل نیرو سنج به اندازه ی نیرویی بستگی دارد که بر فنر وارد می شود .

  ۶) فاصله ی بین دو نقطه و مسافتی که جسم از مکانی به مکان دیگر می رود با یکای طول اندازه می گیرند مانند سانتی متر – متر – کیلو متر .

  ۷) حجم یک جسم برابر با مقدار فضایی است که جسم اشغال می کند حجم جسم را معمولا بر حسب متر مکعب – یا سانتی متر مکعب یا لیتر اندازه می گیرند .

  ۸) یک سانتی متر مکعب برابر با یک سی سی است .

  ۱ متر مکعب برابر با ۱۰۰۰ لیتر است . بنابر این ۱ متر مکعب برابر با ۱۰۰۰۰۰۰  لیتر است .

  ۹) کمیتی به اسم چگالی بیان می کند که ایا جسمی روی اب شناور می ماند یا نه .

  ۱۰) یکای چگالی معمولا گرم بر سانتی متر مکعب و یا کیلو گرم بر متر مکعب است .

  ۱۱) اگر یک مکعب چوبی و یک مکعب فلزی روی اب قرار دهیم که شبیه هم هستند مکعب فلزی زود در اب فرو می رود تا مکعب چوبی به این علت که چگالی فلز از چوب بیشتر است یعنی نسبت جرم به حجم در فلز بالاتر از چوب است .

  ۱۲) در مثال ( خود را بیازمایید ) در کتاب مربوط به چگالی کلید .

  جرم کلید ۱۲ گرم است . وقتی که کلید داخل استوانه ی حاوی اب قرار می دهیم از عدد ۵۰ میلی لیتر به ۵۳ میلی لیتر می رسد . یعنی حجم کلید ۳ میلی لیتر یا همان ۳ سانتی متر مکعب است . که طبق فرمول داریم :

  ۱۳) فعالیت مربوط به چگالی : دانش اموزان برای به دست اوردن چگالی یک سنگ کوچک ابتدا جرم ان را اندازه گرفت که عدد ۴۰۰ گرم بود . سپس ان را درون استوانه ای مدرج که ۵۰۰ سانتی متر مکعب اب دارد می اندازد و سطح اب روی ۶۰۰ سانتی متر مکعب قرار می گیرد چگالی سنگ برابر است با:

  ۱۴) دقت اندازه گیری در اشیای مختلف متفاوت است مثلا بعضی از خط کش ها دقت اندازه گیری تا دسی متر هم دارند . در سوال های زیر که وزن را باید اندازه گرفت باید حواسمان به دقت اندازه گیری باشد .

  نقد و بررسی دوره

  نامعلوم

  امتیاز
  • 5 ستاره0
  • 4 ستاره0
  • 3 ستاره0
  • 2 ستاره0
  • 1 ستاره0

  هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

  شرکت در دوره
  • 20.000 تومان هر 365 روز
  • 1 سال

  ابزارک جستجوی پیشرفته دوره ها

  دوره های محبوب

  تمامی حقوق برای آزمون کده محفوظ است.
  X