آزمون های دوره ای علوم پایه ی هشتم دبستان

0 دانشجو ثبت نام کرد

  درسنامه ی علوم پایه ی هشتم ابتدایی

  ) موادی که از یک نوع ماده تشکیل شده اند مواد خالص و موادی که از دو یا چند ماده تشکیل شده اند را مواد مخلوط می نامند .

  ۲) اب مقطر نمونه ای از یک ماده ی خالص و اب نمک نمونه ای از یک ماده ی مخلوط است .

  ۳) مخلوط ها همگن و نا همگن هستند .

  ۴) تعلیقه : مخلوطی ناهمگن است که در ان ذرات جامد و به صورت معلق در اب پراکنده اند .دوغ ابلیمو و شربت خاکشیر نمونه هایی از مخلوط تعلیقه اند .

  ۵) مخلوط های همگن مخلوط هایی هستند که در ان ذرات به خوبی در اب حل می شوند و مخلوط به دست امده محلول نیز نام دارد .زیرا مخلوط شفاف است .

  ۶) به مخلوط همگن محلول نیز می گویند زیرا هم حلال وجود دارد و حل شونده یعنی دو ماده هم دیگر را حل می کنند .

  ۷) اگر دو بشر را انتخاب کنیم و انها را شماری گذاری کنیم و در هر دو بشر به میزان یکسان اب بریزیم در یکی از بشر ها خاک و در دیگری نمک بریزیم ( به یک میزا ) و محتویات را هم بزنیم مشاهده خواهیم کرد  بشری که حاوی اب و خاک است شفاف نیست ولی در عوض بشر حاوی اب و نمک محلول است ( یا همان مخلوط همگن ) و بشر حاوی اب و خاک مخلوط نا همگن است یا همان تعلیقه .

  ۸) محلول از دو بخش حلال و حل شونده تشکیل شده است که حلال جز بیشتری از محلول را نیز به خود اختصاص می دهد در واقع حل شونده را به خود حل می کند  . به طورمثال در محلول اب و نمک اب حلال و نمک حل شونده است . یعنی اب و نمک را در خود حل می کند .

  ۹) اگر ۵ بشر را شماره گذاری کنیم در هر کدام یک لیتر اب بریزیم و در هر بشر به ترتیب ۱و۲و۳و۴و۵ گرم کات کبود بریزیم و محتویات انها را هم بزنیم مشاهده خواهیم کرد بشری که حاوی ۵ گرم کات کبود است پر رنگ ترین محلول و بشری که حاوی ۱ گرم کات کبود است کم رنگ ترین محلول است .دلیلش این است که در این محلول ها حلال مساوی ولی مقدار حل شونده متفاوت است . یعنی مقدار حل شونده محلول را غلیظ تر کرده است .

  ۱۰) محلول ها می توانند جامد مایع و گاز باشند . مثلا هوای پاک محلولی از نیتروژن و اکسیژن و گازهای دیگر است . و الیاژ محلول جامد در جامد است و قتی دو یا چند مواد جامد در حالت مذاب با یکدیگر ترکیب می شوند الیاژ ساخته می شود .

  ۱۱) اگر در محلول اب و نمک مقدار نمک را افزایش دهیم یعنی نمک بیشتری به محلول بیافزاییم نمک ته نشین می شود ولی اگر دمای محلول را افزایش دهیم نمک ته نشین نمی شود و به بیان ساده دما حلال قوی تر عمل می کند . یعنی حلال اگر گرم تر شود می تواند محلول بیشتری در خود حل کند

  ۱۲) ( PH ) مقدار اسیدی و بازی محلول را مشخص می کند . عدد ۷ خنثی است و هر چه به سمت ۱۴ طی می کند محلول بازی قوی می شود . و هر چه به سمت صفر طی می کند محلول اسیدی تر است .

  ۱۳) جداسازی اجزای مخلوط گاهی اسان و گاهی سخت است . مثلا جدا کردن چربی از شیر و پلاسما از یاخته های خونی از دستگاه سانتریفیوژ استفاده می کنند.

  .۱۴) تغییرات شیمیایی متفاوتی در زندگی ما رخ می دهد که بعضی از انها مفید و بعضی دیگر مضر هستند مثلا ترش شدن که یک تغییر شیمیایی است برای مضر و  هظم شدن غذا یک تغییر شیمیایی مفید است .

  ۱۵) بعضی از تغییرات شیمیایی انرژی هم دارند که گهگاه انها را ازاد می کنند مثلا در ازمایش کتاب وقتی که قرص جوشان در داخل اب می اندازیم دمای اب بالا می رود در مقایسه با دمایی که قبل از انداختن قرص جوشان به اب انداختیم .

  ۱۶)جوشیدن اب یک تغییر فیزیکی است و قرار دادن تخم مرغ در سرکه تغییر شیمیایی است . وقتی وقتی جنس ماده ای تغییر کند در حقیقت تغییر شیمیایی رخ داده است . اگر جنس ماده تغییر نکند و فقط حالت ان عوض شود تغییر فیزیکی رخ داده است .

  ۱۷) باکتری می تواند در مواد غذایی تغییر شیمیایی ایجاد کند از باکتری های مفید می توان به ( استو باکتری ) اشاره کرد که سبب تبدیل انگور به سرکه و ( لاکتو باسیل ) سبب تبدیل شیر به ماست می شود .

  ۱۸) در ازمایش کتاب وقتی که شمعی را روشن می کنیم و ظرفی را وارونه روی ان قرار می دیم اکسیژن را برای شمع محدود کریم و چون شمع برای سوختن به اکسیژن نیاز دارد پس مدت کوتاهی خاموش می شود . هر چه ظرف ما بزرگتر باشد شمع دیرتر خاموش می شود .زیرا اکسیژن بیشتری برای شمع ذخیره می کند .و هر چه طول شمع بیشتر باشد شمع زودتر خاموش می شود .

  ۱۹) برای سوختن به سه مورد نیاز است که عبارتند از ماده ی سوختنی و اکسیژن و گرما . به طوری که هر کدام نباشد سوختن انجام نمی شود .

  ۲۰) به سوختن شمع توجه کنید:

  در این واکش دو ماده ی سمت چپ واکنش دهنده و دو ماده ی سمت راست فراورده هستند . و حتی یکی دیگر از فراورده های این واکنش گاز کربن مونو اکسید است که گازی بی رنگ و بی بو و سمی است .

  ۲۱) هظم غذا هم یک تغییر شیمیایی است . وقتی ما یا هر جانداری غذا می خورد انرژی دارد که این انرژی حاصل خوردن مواد غذایی است که در بدن ما واکنش داده و انرژی ازاد می کند هر مواد غذایی انرژی متفاوتی دارد .

  ۲۲) کاتالیزگر ماده ای است که روند واکنش را تسریع می کند . یعنی واکنش شیمیایی با سرعت بیشتری انجام می شود . در بدن انسان و موجودات زنده از کاتالیزگر به عنوان انزیم نام می برند . که با عث می شود تغییرات شیمیایی با سرعت بیشتری رخ دهد .

  ۲۳) گلوکز در بدن موجودات زنده در حضور انزیم با اکسیژن هوا ترکیب می شود ضمن ازاد کردن انرژی به کربن دی اکسید و بخار اب تولید می شود .

  ۲۴) مونو اکسید کربن گازی بسیار سمی است که هر ساله جان عده ای را می گیرد .

  ۲۵) در ازمایش کتاب وقتی که قندی را اغشته به خاک باغچه می کنیم و روی شعله قرار می دهیم و در حالتی دیگر قند را همانطور که هست روی شعله قرار می دیم در حالتی که قند اغشته به خاک باغچه راحت تر می سوزد به این علت که خاک باغچه به عنوان کاتالیزگر عمل می کند یعنی سرعت واکنش را بیشتر می کند

  ۲۶) کاتالیزگر ماده ای است که از ان استفاده می کنند تا سرعت واکنش های شیمیایی را بالاتر شود .

  ۲۷) وقتی که قوطی خالی فیلم را نیمه از اب پر کنید و سپس یک قرص جوشان را نصف کنید و درون ان بیاندازید و در ان را محکم کنید و ان را وارونه قرار دهیم ( قرص جوشان حاوی ویتامین C و جوش شیرین ) .

  * پس از مدتی مشاهده خواهیم کرد که قوطی تکان می خورد و یک دفعه چند متر به سمت بالا پرتاب می شود .

  در واقع قوطی با محلول قرص جوشان واکنش نشان داده است .

  نقد و بررسی دوره

  نامعلوم

  امتیاز
  • 5 ستاره0
  • 4 ستاره0
  • 3 ستاره0
  • 2 ستاره0
  • 1 ستاره0

  هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

  شرکت در دوره
  • 25.000 تومان هر 365 روز
  • 1 سال

  ابزارک جستجوی پیشرفته دوره ها

  دوره های محبوب

  تمامی حقوق برای آزمون کده محفوظ است.
  X